Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je WiFi
 
WiFi (Wireless Fidelity) je bezdrátová síť určená primárně k náhradě kabelového ethernetu v bezlicenčním pásmu, které je dostupné prakticky v celém civilizovaném světě. Samotný název WiFi vytvořilo WECA – (Wireless Ethernet Compatibility Alliance) a v zásadě se jedná o bezdrátovou technologii v bezlicenčním nekoordinovaném pásmu 2,4 GHz (ISM - Industry, Science, Medical), založenou na protokolu 802.11b. WiFi je pouze komerční název, který je fakticky pouze podmnožinou 802.11b, nicméně v textu používáme občas tyto dva pojmy jako synonymum.
 
Hlavní výhodou této technologie je její nízká cena. Většina sítí založených na WiFi funguje na buňkovém principu, kdy centrální přístupový bod zprostředkovává připojení všem stanicím v dosahu a body dohromady tvoří jakousi plástev - analogicky s GSM sítí. Propojení těchto přístupových bodů je řešeno různě - nejlevněji vychází spojit je stejnou technologií (po lokální kabelové ethernet síti, nebo dokonce přenášet i sdílená data vzduchem), druhý extrém představuje vyhrazené optické vlákno.
 
Nekritičtí obhájci dokonce považují WiFi za funkční mobilní sítě čtvrté generace, které poskytují služby dříve než sítě generace třetí (založené například na UMTS). Pravdou je, že WiFi sítě sice disponují kapacitou, které budou sítě 3G jen obtížně dosahovat (11 Mb/s na médiu), nicméně UMTS sítě jsou budovány na výrazně robustnějších základech. WLAN v žádném případě není MOBILNÍ síť, mobilitu poskytuje technologie jen v dosahu jedné sítě - samozřejmě je možné a pracuje se na tom, aby mezi hot-spoty existovala možnost plynulého přechodu, ale to zase ve většině případů vyžaduje, aby veřejné WLAN byly nějak propojeny (typicky GSM/GPRS nebo UMTS). WiFi sítě jsou dnes využívány především jako korporátní sítě nebo jako veřejné přístupové sítě k Internetu.
 
 
Co potřebujete k připojení
 
* anténu pro příjem signálu
* přijímač wifi signálu (accesspoint)
* počítač se síťovou kartou
 
Výhody a nevýhody wifi připojení
 
Výhodou wifi připojení může být jeho cena. V některý lokalitách kromě alternativních operátorů vznikají také nezisková sdružení občanů, kteří si navzájem mezi sebou pomocí wifi sdílí a poskytují připojení k internetu. Cena takového připojení může být již od 100 Kč za měsíc.
 
Mezi nevýhody wifi připojení patří vyšší náklady na pořízení zařízení pro příjem wifi signálnu včetně antény, ty se mohou vyšplhat až na 3000 až 6000 Kč. Nutností přo příjem wifi signálu je přímá viditelnost na vysílač, čím větší vzdálennost či horší viditelnost, tím více musíte investovat do příjmací antény včetně zesilovačů.
Kde si objednat WIFI připojení